Dětské sedačky: použitou nebo novou?

25. 06. 2021, 20:55

Použité sedačky jsou alternativou. Ale pozor: autosedačky mají datum vypršení platnosti. Sestavili jsme zde, jak poznáte věk a trvanlivost.

  • Starší dětské sedačky musí stále splňovat aktuálně platnou zkušební normu

  • Vždy zkontrolujte věk a historii použitých autosedaček

  • Doporučení: nakupujte pouze od důvěryhodných prodejců (příbuzní, známí) 

Nejmladší jsou zvláště ohroženi při dopravních nehodách. Pro bezpečnost dítěte je proto nezbytná vhodná a neporušená dětská sedačka. Při nákupu použitých sedaček musíte věnovat zvláštní pozornost tomu, aby byly v perfektním stavu a aby stále splňovaly zákonné požadavky.

 

Zkontrolujte schvalovací atest

Dětská sedačka musí mít zkušební atest, obsahuje důležité informace o platnosti sedačky. Dětské sedačky se starými normami ECE-R 44/01 a 44/02 již od dubna 2008 nelze používat. Pokud zkušební číslo (5) na těsnění začíná číslicí „01“ nebo „02“, toto sedadlo již není zákonem povoleno.

Poznamenejte si dobu použitelnosti a datum výroby

Dětské sedačky jsou většinou vyrobeny ze stárnoucích plastů. 

Zákonem schválené dětské sedačky mohou být velmi staré, proto byste při nákupu nebo používání starší sedačky měli vždy dodržovat pokyny výrobce. V  návodu je obvykle  uvedeno doporučení pro maximální dobu používání  dětské autosedačky. Pokud jej nemůžete najít, zkuste informace prozkoumat nebo se obraťte přímo na výrobce.

 

Věk dětské sedačky můžete také ověřit pomocí data výroby. Datum je uvedeno na štítku společně s testovací pečetí nebo vedle ní. Obvykle se také zpracovává jako malá ražba v plastu.

Pamatujte, že  u starších dětských sedaček kvůli únavě materiálu a opotřebení již nelze zaručit optimální ochranu . Dětské sedačky jsou většinou vyrobeny z pružného plastu. Materiál však podléhá procesu stárnutí, při kterém může křehnout a praskat. Trvalé používání a námahu, UV záření a vlhkost také způsobují, že plast rychleji stárne. To znamená, že starší sedačka již nemusí nabízet stejnou úroveň zabezpečení jako zcela nové.

Čemu by jste měli věnovat pozornost před zakoupením nebo použitím použité dětské sedačky:

  • Tělo sedadla (odstraňte stávající potah!) Nesmí mít praskliny, deformace nebo praskliny

  • Pásy nesmí mít na okrajích žádné slzy, viditelné stopy po rozmačkání nebo roztřepení

  • V případě bezpečnostních pásů musí být bezpečnostní pásy stále přítomny

  • Seřizovače pásu se ani spona se nesmí měnit

  • Spona pásu a zajišťovací systémy musí správně zapadnout a otevřít se a nesmí vykazovat žádné vady

U použitých sedadel   se navíc doporučuje test instalace s dítětem a vaším vlastním vozidlem. Tímto způsobem lze sedačku otestovat na funkčnost a vaše dítě si ji může předem vyzkoušet.

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).