Jak správně připevním dětskou autosedačku?

25. 06. 2021, 20:44

Ať už se systémem Isofix nebo tříbodovým pásem: Správná instalace dětské sedačky zaručuje dětem bezpečnou cestu. Zde jsou nejdůležitější informace a tipy pro zajištění vašeho dítěte a dětské sedačky v autě.

  • Isofix je jednoduchý a stabilní upevňovací systém

  • Připoutejte se bezpečnostním pásem, nárazovým pultíkem nebo tříbodovým pásem

  • Nejčastější chyby při instalaci pomocí pásu 

Jaké možnosti upevnění existují?

Existují dva způsoby instalace dětské sedačky do automobilu: ukotvení Isofix a instalace pásu. U dětské sedačky Isofix musí být vozidlo vybaveno příslušnými úchyty, aby bylo možné sedačku pevně ukotvit ve vozidle. Od roku 2013 jsou všechna nová vozidla vybavena držáky Isofix a autosedačky jsou odpovídajícím způsobem označeny. 

Druhou možností je použít vlastní bezpečnostní pásy od vozidla. Dětská sedačka je pevně připevněna k autosedačce pomocí tříbodového pásu. Vždy byste si měli pečlivě přečíst návod k použití dětské sedačky, abyste se ujistili, že je pás správně veden a nainstalován.

 

Systém IsofixUpevnění dětské sedačky Isofix

Označení pro držáky Isofix mezi sedadlem a opěradlem 

Isofix je standardizované pevné spojení mezi dětskou sedačkou a vozidlem, které především usnadňuje bezpečnou instalaci sedačky. Dětská sedačka je pevně spojena s karoserií vozidla pomocí držáků Isofix. Kotevní body Isofix jsou nyní standardně instalovány na dvě vnější zadní sedadla. Speciální zajišťovací ramena na dětské sedačce uchopí držáky Isofix ve vozidle pomocí západek. Potom je sedačka pevně ukotvena ve vozidle.

Poměrně nové jsou sedadla, která jsou spojena s držáky Isofix vozidla pomocí bezpečnostního pásu vozidla a také pomocí pásů bezpečnostních pásů , nazývaných Isofix Latch. Umožňují snadné posunutí sedadel do strany. Samostatné systémy pásů Isofix však nejsou povoleny. Některá autosedačky s Isofixem lze namontovat také do vozidel s jejich normálním upevněním bezpečnostního pásu.

Instalace pásy

Správnou a co nejtěsnější trasu pásu fixuje dětská sedačka 

Ve vozidle bez držáku Isofix lze dětskou sedačku  namontovat pomocí  obvyklého tříbodového pásu. Při instalaci bezpečnostního pásu bezpodmínečně dbejte na to, aby bezpečnostní pás sledoval směr předepsaný výrobcem dětské sedačky a aby byl  co nejvíce napnutý  . Správná dráha pásu je u většiny dětských sedaček barevně odlišena. Postupujte podle pokynů, abyste předešli chybám při instalaci.


 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).